Učitelia, dajte najavo svoj názor! (podporte petíciu za ...)

Autor: Matúš Baňas | 12.4.2010 o 1:11 | (upravené 12.4.2010 o 1:21) Karma článku: 13,41 | Prečítané:  5551x

Podporte petíciu za prepracovanie systému kariérneho rastu pedagogických zamestnancov. Tento blog slúži ako oznam a výzva všetkým pedagogickým zamestnancom, ale aj všetkým ľudom, ktorým nie je ľahostajný vývoj a smerovanie dnešného školstva na Slovensku. Od začiatku školskej reformy prebehnú čoskoro dva roky a jej výsledkom je jedným slovom chaos. Jeden by možno dúfal, že po úvodných zmätkoch sa veci dajú do poriadku, ale v skutočnosti je opak pravdou.

Najlepším príkladom toho, aký chaos v školstve vládne, je to, že pokiaľ sa skontaktujete či už s krajským školským úradom, metodickým centrom alebo so samotným ministerstvom, nikto a opakujem ešte raz, NIKTO vám nevie mnohé problémové alebo nejasné veci (a tých nejasných vecí je viac ako dosť) v nových školských zákonoch a vyhláškach poriadne vysvetliť. A ak vám to vysvetlia, tak si spravidla tieto vysvetlenia týkajúce sa jednej problematiky od vyššie spomenutých úradov protirečia.

Jednou z doslova absurdných epizód slovenského školstva je dlhodobé platové nedocenenie učiteľov. Viem, že sa opäť objaví množstvo ľudí, ktorí so mnou nebudú súhlasiť, ale samotní učitelia najlepšie vedia, o čom píšem. Doteraz bol základný tarifný plat začínajúceho učiteľa 539 € (to píšem o hrubom príjme). Toto je ocenenie tohto štátu pre vysokoškolsky vzdelaného človeka, ktorý má vzdelávať budúce generácie. Myslím, že sa niet čomu čudovať, keď mladí absolventi vysokých pedagogických škôl odmietajú ísť učiť. Priam katastrofálne do tejto situácie zasiahla zmena, ktorú priniesol zákon č. 317/2009 Z.z. a s ním súvisiace vyhlášky ministerstva školstva. Podľa týchto právnych predpisov platí, že mladí začínajúci učitelia od septembra 2010 budú zarábať v hrubom už len 494 € (keďže boli preradení z 10. do 9. platovej triedy). Nehovoriac o tom, že po roku učenia na škole musia absolvovať záverečný pohovor a otvorenú hodinu pred skúšobnou komisiou. Ak ho neabsolvujú, môžu byť zo školy vyhodení. A len absolvovaním tejto podmienky sa môžu dostať do 10. platovej triedy. Pýtam sa teda načo študovali vysokú školu? Načo absolvovali prax na vysokej škole? Načo robili štátnice? A na záver najpodstatnejšia otázka - Toto je podľa Vás, pán minister školstva, krok ktorým chcete prilákať viac schopných a vzdelaných ľudí do školstva? Je to jednoducho výsmech všetkým budúcim, ale aj terajším učiteľom!            

Pán minister školstva sa neustále snaží vytvárať dymovú clonu okolo celého problému neustálym omieľaním klamstiev a poloprávd. Je zbytočné sa zmieňovať o učebniciach, z ktorých mnohé ešte ani na školách nie sú, hoci mali byť už v septembri 2008 (alebo septembri 2009, podľa ročníka ZŠ). Takisto je zbytočné sa zmieňovať o plánoch, osnovách, nezrozumiteľných a zle natlačených pedagogických dokumentoch (ako napr. klasifikačné záznamy, triedne knihy, katalógové listy k triednym výkazom, vysvedčenia, ...). Je zbytočné zmieňovať sa o týchto veciach preto, lebo o tom už boli povedané a napísané množstvá príspevkov a správ. A nič sa nestalo, nezmenilo.

Štrajk učiteľov by asi nezískal väčšinovú podporu (mnoho učiteľov by sa bálo ozvať, alebo by nemalo záujem - lebo od učiteľského príjmu nie sú závislí - dôvody nebudem rozoberať, myslím, že každý si ich vie domyslieť). Právom zaručeným v Ústave SR je však aj petícia. Na rozdiel od štrajku musí petíciu štátny orgán prijať, prerokovať a vyjadriť sa k nej.

Preto spolu s kamarátmi - učiteľmi - predkladáme petíciu, ktorou žiadame prepracovať systém kariérneho rastu pedagogických zamestnancov. Petíciu si môže každý stiahnuť a podpísať na internetovej stránke http://peticiaucitelov.szm.com. Ďalej bude petícia rozposlaná na všetky základné a stredné školy na Slovensku. Preto ak niekto z učiteľov bude čítať tieto riadky a v jeho škole sa s touto petíciou nestretne, tak ju jednoducho zamlčalo vedenie danej školy. Ak chcete pomôcť zmene školstva a prilákať doň kvalitných učiteľov, prosím podporte túto petíciu.

Blog, ktorý konkrétne rozoberá body petície si môžete prečítať po kliknutí na odkaz http://ivodudas.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=225514&bk=39855.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?