Mikolaj a jeho kraviny!

Autor: Matúš Baňas | 31.1.2009 o 23:55 | Karma článku: 11,14 | Prečítané:  1587x

Prečo má minister problém priznať si chybu? Prečo plody svojej neschopnosti a ne kompetentnosti hádže na svojich podriadených? Prečo haní a uráža učiteľov namiesto toho aby ich podporil? Prečo sa problémom nepostaví tvárou v tvár a nepovie pravdu? Jednoducho preto, že tento človek absolútne netuší čo robí a zrejme je aj pekne vymetený. Inak sa to už ani vysvetliť nedá.  

Takže podľa slov ministra školstva sú si riaditelia a učitelia sami vinní, že nemajú najnovšie verzie vysvedčení pre 1. a 5. ročník, lebo si ich neobjednali včas. A aká je realita? Naša škola tak ako drvivá väčšina ostatných objednávala vysvedčenia ako aj iné tlačivá v prvej polovici septembra. Tak ako je to vždy bežnou praxou na začiatku školského roka. Všetky termíny boli dodržané, no čuduj sa svete žiadne nové vysvedčenie dodnes na školu nedorazilo. Neviem ako by nám to vysvetlil pán minister, ale nejakú výhovorku by mal isto po ruke, resp. by nám nejakú naspamäť naučenú hlúposť povedala jeho takisto "veci znalá" hovorkyňa. 

Predpokladám, že by obvinil ŠEVT, ale nepovedal by, že nariadenia a smernice a neviem čo všetko ešte čo sa týka tlačív súvisiacich s reformou sa menili do slova zo dňa na deň. Posledný týždeň pred odovzdávaním vysvedčení bola takmer každý deň na školskom emaile nová správa zo školstva, ktorá buď rušila alebo menila nariadenie z predchádzajúceho dňa. Program na tlačenie vysvedčení, ktorý je spravidla aktualizovaný raz za polrok mal zrazu v priebehu jedného týždňa 2 nové aktualizácie. Kocúrkovo na toto je už slabý výraz. Keď už učitelia, ktorí majú za sebou niekoľko desaťročí trvajúcu prax povedia, že v školstve síce poriadok nebol nikdy, ale takýto bordel ešte nezažili, tak to už o niečom svedčí.

Administratívne chyby a bludy sprevádzajú reformu od začiatku. Začalo to triednymi knihami (čo sa dostalo aj do televíznych novín) a vyvrcholilo teraz vysvedčeniami. Najjasnejšou ukážkou nezmyslov je známkovanie - ne známkovanie v prvom ročníku ZŠ. Vysvedčenia pre 1. ročník a prípisy k nim hovoria o tom, že deti v prvom ročníku majú byť známkované. To znamená že dieťa, ktoré sa ešte len učí základným návykom a spoznáva školské prostredie má byť hneď v prvom polroku konfrontované so známkou (čo tu doteraz nebolo). Ak má byť toto krok k tomu, ako zmenšiť administratívu v školstve a zatraktívniť školu deťom, tak klobúk dole pred expertom, ktorý toto vymyslel. Nehovoriac o tom, že známky by sa síce už na polrok mali prvákom na vysvedčení dať, ale klasifikačné záznamy pre prvý ročník nie sú vôbec. Čo si tie známky majú učitelia len tak vymyslieť? Úradné dokumenty školy nemajú k dispozícii, ale známkovať deti majú? Či spraví učiteľ tak alebo onak, stále to nebude podľa zákona. Pretože známku na vysvedčení nemožno dať pokiaľ ju nemáte podloženú známkami v klasifikačnom zázname. Naozaj skvelá reforma! 

Samotné ministerstvo a školské úrady sa z chýb nakoniec usvedčili sami. Keď posledný týždeň pred koncom polroka rozosielali po všetkých školách emaily s otázkou, kto nemá nové vysvedčenia (pritom objednané boli už dávno), tak kto je na vine??? Učitelia? Alebo zmätok a chaos na ministerstve a následne aj na krajských školských úradoch? Veď tam pravá ruka nevie čo robí ľavá a tak to aj vyzerá. Najlepšie sa však vina zvalí na tých dole, aby sme pred celou verejnosťou vyzerali ako totálni idioti. Je "úžasný" pocit pracovať v rezorte v ktorom vám nohy podrážajú vlastní ľudia, ktorí by vám mali pomáhať.

Chcel by som na záver vyzvať všetkých učiteľov, ktorým to čo sa deje v školstve nie je ľahostajné, aby sme sa zjednotili a dali to aj najavo. Teda štrajkovali, lebo iné východisko nevidím. Proti nezmyselnému riadeniu rezortu, proti hlúpostiam, ktorými je klamaná verejnosť a proti finančnému podvýživeniu školstva. Ako to však uskutočniť? Odbory sú na smiech a pchajú si vrecká na náš úkor. Musíme sa zjednotiť sami. Prosím, vyjadrite sa, prípadne dajte reálny návrh, ak nejaký máte.       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?