Byť starostom je úžasné!

Autor: Matúš Baňas | 17.12.2008 o 18:17 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  1593x

Túžite byť šéfom? Riadiť všetko bez ohľadu na to či rozumiete danej veci alebo nie? Mať vo všetkom hlavné slovo? Byť pánom finančných prostriedkov, ktoré Vám nepatria? Pchať si vrecká s vedomím, že sa Vám nič nemôže stať? Mám pre Vás jednoduchý recept. Stačí zozbierať zopár podpisov, oklamať zopár ľudí a úspech je zaručený. Vyhrať voľby v obci / meste a ste za vodou. Hlavnými ingredienciami na dosiahnutie tohto cieľa sú arogancia, nadutosť, klamstvo a bezcharakternosť.

Ak vyššie spomínanými vlastnosťami neoplývate a napriek tomu ste starosta či primátor, tak Vám gratulujem a verím, že sa snažíte urobiť pre svoje sídlo čo najviac dobrého a korektným spôsobom. Bohužiaľ ja sa vo svojom okolí dennodenne presvedčujem o opaku.

Starostom v našich podmienkach môže byť hocikto. Nepotrebujete na to žiadne vzdelanie. V podstate nemusíte mať ukončenú ani základnú školu, stačí vedieť oblbnúť ľudí. A potom to v našich regiónoch aj tak vyzerá. Netvrdím, že iba vzdelaný človek je automaticky záruka kvalitného riadenia obce, ale pozerať sa na starostu, ktorému robí problém poskladať jednu súvislú vetu, ktorý má slovnú zásobu porovnateľnú s posledným krčmovým ožranom, je na zaplakanie. Keď takýto človek dostane do rúk právomoci, ktoré títo predstavitelia majú, tak to spravidla končí pohromou. Samozrejme nie pre osobu starostu a jemu blízkych osôb. Ak sa pri ňom chcete mať dobre stačí držať hubu a krok a nedovoliť si poukázať na nejaké prešľapy či nebodaj rozkrádanie verejných zdrojov.

Ostatní môžu len v nemom úžase sledovať a odratúvať roky, kedy diktatúra skončí (to v tom lepšom prípade). Diktatúrou to nazývam preto, že svojvôľa starostov často krát nemá konca. Opozícia väčšinou neexistuje. Obecné zastupiteľstvo len mlčky schváli každý návrh a nemá spravidla ani páru o tom čo odhlasovalo. Ale je to tak dobre, majú pokoj a ešte im padne aj nejaká tá korunka v podstate za nič nerobenie. 

A tak sa bežne stáva, že si obec niečo za drahý peniaz na faktúru napíše a v skutočnosti niečo iné oveľa lacnejšie kúpi. Skúste hádať kde skončia ušetrené peniaze? Najlepšie sa však ulieva z peňazí, ktoré obci ani nepatria. Takými sú napríklad financie na materské a základné školy, ktoré obec dostáva od školského úradu a presúva ich potom škole (v lepšom prípade presunie všetky financie, pravidlom je však, že to tak nie je). A podobných príkladov by sa dalo uviesť nespočetne veľa.

O "múdrosti" ako najlepšie vyťažiť čo najviac pre seba sa starostovia vzájomne delia. Na nespočetných spoločných sedeniach či vzájomných súkromných návštevách. Aj začínajúci starostovia sa rýchlo dostanú do toho "správneho tempa kradnutia", keď prídu na to ako chutí moc. Keby mali aspoň toľko cti voči vlastným spoluobčanom, že niečo pre tú obec aj reálne urobia. V skutočnosti sa však v dedinách s takýmito starostami nič nezmení, ako by tam zastal čas. Žiaden rozvoj, žiadne možnosti kultúrneho či športového vyžitia sa a v dohľade ani žiadna nádej, že by sa na tom malo niečo zmeniť.

Zmeniť sa nedá aj preto, že akýkoľvek opačný názor voči starostovi je zmetený pod stôl. Pokúsite sa poukázať na nejaký prešľap či podvod a sami ste označení za klamárov. Starosta v našich podmienkach je hotové stelesnenie Boha na zemi. Nikto nemá pravdu okrem neho, nikto nevie riešiť veci lepšie ako on. Častým zjavom je aj to, že jeden deň povie jedno a na druhý deň niečo úplne iné. Samozrejme pravda je vždy na jeho strane! Aspoň podľa jeho úsudku a ten je svätý. Ako inak!           

Celým problémom v našich mestách a obciach nie sú takýto starostovia, ani to, že by obce trpeli nedostatkom financií, ale to akým spôsobom a kde tie financie končia. A zato kde a ako tieto peniaze končia môže len nedostatočná kontrola! Samospráva je veľmi dobrá vec, ale zmysel má len ak sú toky peňazí do nej sprehľadnené a pravidelne kontrolované. Čo sa však u nás nedeje. U nás sa peniaze obciam nalejú a Clondike na miestnej úrovni sa môže začať. Všimnite si ako sa stavia na zadné celé ZMOS na čele s pánom Sýkorom, ak dôjde čo i len k nejakej zmienke o kontrole obecných financií. Hneď je to označované za porušenie právomocí či narúšanie samostatnosti samosprávy a podobné hlúposti.

Keď sa však človek v tomto štáte pozrie akými prapodivnými spôsobmi odtekajú miliardy z vysokej politiky, pomaly sa prestáva čudovať, že strácaniu nejakých pár stotisíc či miliónov na miestnej úrovni sa nevenuje pozornosť. Dokiaľ to tak bude, tak bude stále platiť: "Byť starostom je skrátka úžasné!".

PS: K napísaniu článku ma priviedla osobná skúsenosť učiteľa ZŠ na vidieku.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOMOV

Bol fekálny fantóm jeden či dvaja? Súd sa stále nerozhodol

Generál Macko je presvedčený, že útoky pripísané synovi ho mali pošpiniť.


Už ste čítali?